Čiobrelis
(Thymus vulgaris )
(Thymus vulgaris )
📌Juozažolė (Hyssopus officinalis) pasižymi pakankamai stipriu ir karčiu skoniu.
📌Juozažolė yra naudojama džiovinta (arbatai ruošti), spiritinėse trauktinėse, hidrolato pavidalu. Moksliniai tyrimai nustatė, kad visose formose visos savybės išlieka ir pažymi, kad meduje taip pat aptinkamos šio augalo gydomosios medžiagos.
📌 Arbatoms ir hidrolatams gaminti naudojama visa augalo antžeminė dalis.
📌Juozažolė yra gerai žinomas ir plačiai naudojamas gydomasis, aromatinis, kosmetinis ir prieskoninis augalas.
📌 Juozažolė turi kosulį mažinantį ir atsikosėjimą lengvinantį poveikį, todėl labai plačiai yra vartojama segant peršalimo ligomis, kosint, skaudant gerklei, gydant užkimimą bei plaučių ligas. Tinka bronchų astmos simptomams mažinti, taip pat rekomenduojama vartoti sergant bronchitu.
📌 Taip pat plačiai juozažolė yra vartojama sergant įvairiomis virškinimo sistemos ligomis. Juozažolės lapai stimuliuoja skrandžio veiklą, gerina visos virškinimo sistemos darbą, todėl plačiai naudojama gydant skrandžio ir žarnyno ligas.
📌 Juozažolės gerina apetitą.
📌 Padeda gydantis vidurių užkietėjimą.
📌Juozažolės arbatos ir hidrolato gėrimai stiprina imunitetą, todėl gėrimus su juozažole yra rekomenduojama gerti silpną imunitetą turintiems žmonėms ir labai rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms.
📌 Neperdirbta juozažolė iš visų iš lūpažiedžių (Lamiaceae) šeimos augalų turi patį didžiausią vitamino C kiekį (63,3 mg 100 g-1), todėl siekiant organizmą palepinti natūraliu vitaminu C, galima kramtyti juozažolės lapelius.
📌Juozažolė pasižymi stipriu nuskausminamuoju poveikiu. Stipresnė juozažolės arbata arba hidrolato gėrimas gali padėti malšinti skausmą. Literatūroje rašoma, kad itin stipri arbata gali padėti numalšinti net danties skausmą.
📌
📌
📌 Juozažolės eterinius aliejus naudojant kūno masažui galima atpalaiduoti raumenų spazmus.
📌 Juozažolės arbata, hidrolato gėrimas arba vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra juozažolės, gali būti naudojami kaip antibakteriniai, antimikrobiniai preparatai. Dėl šio poveikio yra rekomenduojami juozažolės skalavimo priemonės arba pavilgai gydant įvairaus tipo gleivinių pažeidimus, sunkiai gyjančias žaizdas ir mažinant patiriamą dėl to skausmą.
📌 Juozažolė turi itin stiprų priešgrybelinį poveikį.
📌 Juozažolės pavilgai arba hidrolatai bei arbatos gali būti efektyvi kovos su pertekliniu prakaitavimu priemonė
📌 Atliekami moksliniai tyrimai rodo, kad juozažolė gali turėti stiprų priešvėžinį poveikį, todėl yra plačiai tyrinėjama šioje srityje
📌 Juozažolės turi raminamąjį poveikį, tinka arbatą arba hidrolato gėrimus gerti vakare, prieš miegą, nes nuima sudirgimą ir emocinę įtampą.
📌 Juozažolės naudojamos neurozėms gydyti.
📌 Patys naujausi tyrimai parodė, kad juozažolės cheminėje sudėtyje esančios medžiagos gali būti naudojamos gydant ŽIV, todėl šiuo metu mokslininkai atlieka tyrimus, kaip galima būtų šias medžiagas panaudoti terapinėse priemonėse.
📌 Spiritinė trauktinė iš levandų mažina sąnarių reumato skausmus.
📌 Masažuojant kūną levandų eterinio aliejaus gaminiais yra mažinama raumenų įtampa.
📌Nors juozažolė ir turi medžiagų, kurios padeda kovoti su oksidaciniu stresu, tačiau moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad kovodami su oksidaciniu stresu turėtumėte pasirinkti daugiau antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčių fenolių turinčius augalus, tokius, kaip šalavijas, raudonėlis, čiobrelis ar anyžinis lofantas.
📌Kaip prieskonis, juozažolės džiovintais lapeliais arba milteliais yra skaninamos pomidorų ir agurkų salotos, pupelių ir žirnių patiekalai, dešros, daržovių sriubos bei kepta mėsa. Sūdant alyvuoges, agurkus ir pomidorus (rauginant) patariama įdėti džiovintos juozažolės. Juozažolė tinka mišiniuose su petražolėmis, krapais, salierais, pankolių, mėta, mairūnu ir baziliku. Jos yra karčios, reikia nepersistengti.
📌 Juozažolės, kaip ir levandos naudojamos kaip natūralus konservantas konservuojant daržoves žiemai.
❌Mokslinėse publikacijos, publikuojančiose naujausių tyrimų rezultatus yra teigiama, kad stiprios koncentracijos eterinis aliejus gali sukelti net epilepsijos priepuolius. Patartina vartoti silpnesnę arbatą ir hidrolato gėrimus (1 v.š. - 100 ml vandens). Per daug suvartojant gėrimo gali sudirginti CNS. Nerekomenduojama vartoti nėštumo metu. Atsargiai šią žolę reikia naudoti (geriau visai nenaudoti) geriant psichotropinius preparatus ar antidepresantus.
🚜 Labai stiprus insekticidas, atliekami moksliniai tyrimai, kaip plačiau juozažolės ekstraktus galima būtų panaudoti žemės ūkyje kovojant su kenkėjais, nes atlikus eksperimentinius tyrimus buvo nustatyta, kad juozažolės poveikiui neatsparūs daugelio kenkėjų lervos. Taip pat hirdolatas gali padėti saugotis nuo kraujasiurbių vabzdžių.
Parengta remiantis šiais šaltiniais:
Sharifi-Rad, J., Quispe, C., Kumar, M. et al. (2022). Hyssopus esential oil: an update of its phytochemistry, biological activities, and safety profile. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2022, https://doi.org/10.1155/2022/8442734
Wesolowska, A., Jadczak, D., Grzeczczuk, M. (2010). Essential oil composition of hyssop (Hyssopus Officinalis L.) ciltivated in north-western Poland. Herba Polonia, 56 (1), 57-65. Prieiga per internetą: https://www.researchgate.net/publication/259175985_Essential_oil_composition_of_hyssop_Hyssopus_officinalis_L_cultivated_in_north-western_Poland
Plugatar, Y., Bulavin, I.. Ivanova, N., Miroshnichenko, N., Saplev, N., Shevchuk, O., Feskov, S., Naumenko, T. (2023). Study of the Component Composition of Essential Oil, Morphology, Anatomy and Ploidy Level of Hyssopus officinalis f. cyaneus Alef. Horticulturae, 9 (4): 480. https://doi.org/10.3390/horticulturae9040480.
Moulodi, F., Khezerlou, A., Zolfaghari, H., Mohamadzadeh, A., Alimoradi, F. (2018). Chemical composition and antioxidant and antimicrobial properties of the essential oil of hyssopus officinalis L. Journal Of Kermanshah University Of Medical Sciences, 22 (4): e85256. https://doi.org/10.5812/jkums.85256