Levanda tikroji
(Lavandula angustifolia )
(Lavandula angustifolia )
📌Levanda tikroji (Lavandula angustifolia) pasižymi pakankamai stipriu ir karstelėjusiu skoniu. Levandos eterinis aliejus turi levandoms būdingą žiedų ir lapelių kvapą su švelniu vaisių ir medienos "pokvapiu" ir intensyviomis viršutinėmis natomis. Levandų hidrolatas neturi intensyvios viršutinės natos, bet jis turi švelnų ir subtilų levandų aromato akcentą.
📌Levanda yra naudojama džiovinta (arbatai ruošti), spiritinėse trauktinėse, hidrolato bei fitolio pavidalu. Moksliniai tyrimai nustatė, kad visose formose visos savybės išlieka ir pažymi, kad meduje taip pat aptinkamos šio augalo gydomosios medžiagos.
📌 Arbatoms ir hidrolatams gaminti naudojama visa augalo antžeminė dalis.
📌Levanda daugeliui pažįstama dėl jos atpalaiduojančio ir raminančio poveikio, todėl levandos eteriniai aliejai yra vienas dažniausiai naudojamų aromaterapijos srityje.
📌 Kvėpuojant levandų skleidžiamu kvapu efektyviai mažinamas nerimas ir stresinė įtampa.
📌Geriant levandų arbatą arba gėrimą, pagamintą iš hidrolato, galima efektyviai kovoti su nemiga arba naudoti kaip efektyvią antivirusinę priemonę.
📌 Levandos turi kraujospūdį mažinantį poveikį.
📌 Levandų nuoviras liaudyje buvo naudojamas ausies uždegimams gydyti.
📌 Purškiant levandos hidrolatu odą skatinama odos ląstelių regeneracija, oda saugoma nuo raukšlių.
📌Dėl odos regeneraciją skatinančių savybių levandos nuovirai ir hidrolatai gali būti naudojami žaizdoms ir spuogams gydyti. Tinkamumą lemia ir levandos antibakterinės bei priešgrybelinės savybės.
📌 Levandos nuovirą ir hidrolatą galima naudoti plaukams, nes levandos padeda sumažnti plaukų slinkimą ir skatina plaukų augimą. Iš visos augalo antžeminės dalies yra daromas nuoviras plaukams perskalauti po pagrindinio galvos plovimo arba drėgni plaukai apipurškiami levandų hidrolatu.
📌 Levandų arbata, hidrolato gėrimas arba vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra levandų, gali būti naudojami kaip antibakteriniai, antimikrobiniai preparatai.
📌 Geriant levandų arbatą arba hidrolato gėrimą yra skatinamas skrandžio sulčių išsiskyrimas, gerinamas apetitas.
📌 Gėrimai gali padėti sumažinti pilvo pūtimą ir meteorizmo požymius organizme.
📌Levandų gėrimai ir kvėpavimas garais su levandų eteriniais aliejais gali padėti nuimti bronchų spazmus.
📌 Levandų gėrimai padeda sergant migrena.
📌 Efektyviai mažina spazminius skausmus, nes turi atpalaiduojamąjį poveikį.
📌 Spiritinė trauktinė iš levandų mažina sąnarių reumato skausmus.
📌 Masažuojant kūną levandų eterinio aliejaus gaminiais yra mažinama raumenų įtampa.
📌Nors levanda žinoma kaip efektyviai veikianti ir su oksidaciniu stresu padedanti kovoti priemonė, tačiau moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad kovodami su oksidaciniu stresu turėtumėte pasirinkti daugiau antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčių fenolių turinčius augalus, tokius, kaip šalavijas, raudonėlis, čiobrelis ar anyžinis lofantas.
📌Kaip prieskonis, džiovintų miltelių iš lapų ir žiedų pavidalu, levanda yra naudojama salotomos, padažams, grybų, daržovių ir žuvies, karštiems daržovių patiekalams, keptai ir troškintai avienai gardinti.
📌 Levandos naudojamos kaip konservantas konservuojant daržoves žiemai.
❌Esminio šalutinio poveikio moksliniuose tyrimuose nepavyko aptikti, tačiau rekomenduojama vartoti saikingai.
🐍Spintose laikant džiovintą augalą yra atbaidomos kandys.
Parengta remiantis šiais šaltiniais:
Śmigielski, K.B., Prusinowska, R., Krosowiak, K., Sikora, M. (2013). Comparison of qualitative and quantitative chemical composition of hydrolate and essential oils of lavender (Lavandula angustifolia). Journal of Essential Oil Research, 25:4, 291-299, DOI: 10.1080/10412905.2013.775080. Prieiga per internetą: https://www.researchgate.net/publication/264860638_Comparison_of_qualitative_and_quantitative_chemical_composition
_of_hydrolate_and_essential_oils_of_lavender_Lavandula_angustifolia
Prusinowska, R., Śmigielski, K.B. (2014). Composition, biological properties and therapeutic effects of laevander (Lavandula angustifolia L.). A review. Herba Polonica, 60(2), 56-66. Prieiga per internetą: DOI: 10.2478/hepo-2014-0010. Prieiga per internetą: https://www.researchgate.net/publication/
276768698_Composition_biological_properties_and_therapeutic_effects_of_lavender_Lavandula_angustifolia_L_A_review